mreža REUSE&RECYCLE
NAMEN MREŽE REUSE&RECYCLE:
- sooblikovanje razvoja sheme proizvajalčeve razširjene odgovornosti (PRO) za tekstil v Sloveniji
- podpora proizvajalcem pri izpolnjevanju zahtev prihajajoče PRO sheme za tekstil
- oblikovanje sklada za ponovno uporabo za sistemsko sofinanciranje redne dejavnosti reuse centrov
- podpora oblikovanju sklada za inovacije za fiber-to-fiber proizvodnjo
- razvoj optimalnega sistema za ločeno zbiranje tekstila v skladu z EU direktivo
- skupne pobude za sistemske spremembe, spremembe zakonodaje (npr. spremembe DDV za rabljene izdelke)
- zagovorništvo, zastopanje članov (npr. svet za socialno ekonomijo RS )
- posredovanje informacij o spremembah zakonodaje pomembnih za reuse&recycle, sodelovanje s sorodnimi mrežami iz Slovenije in tujine
„sheme razširjene odgovornosti proizvajalca bi morale ohranjati in podpirati dejavnosti socialnih podjetij in subjektov socialne ekonomije, ki se ukvarjajo z ravnanjem z rabljenim in odpadnim tekstilom“
Vir: Amending Directive 2008/98/EC on waste
ZAKAJ MREŽA REUSE&RECYCLE?
Trenutno smo v Sloveniji kot tudi širše soočeni z velikimi spremembami na področju okolja, družbe, poslovanja, kar terja hitre in odločne odzive. Z velikim pričakovanjem se v Sloveniji pričakujejo spremembe zakonodaje na področju ravnanja z odpadnim tekstilom ter shemo razširjene odgovornosti proizvajalcev. Ta bo imela močan vpliv na poslovne procese in stroške proizvajalcev in distributerjev, kakor tudi na delovanje t.i. reuse sektorja v Sloveniji.
Menimo, da je čas, da se naše sodelovanje na področju proizvodnje, prodaje in ponovne uporabe ter reciklaže tekstila v Sloveniji bolj organizira, zato dajemo pobudo za oblikovanje mreže podjetij Reuse&recycle, ki bi združevala predvsem slovenska socialna podjetja in druge organizacije, ki zbirajo, sortirajo, dajejo v ponovno uporabo, predelujejo tekstil ter pri tem sodelujejo s proizvajalci, znamkami in prodajalci teh predmetov.
Opažamo namreč, da imajo na tem področju velik interes (mednarodne) organizacije, ki zbirajo tekstil in ga pošiljajo v tujino, kjer se sled, kje dejansko le-ta konča, izgubi. Tudi Evropa unija se zavzema, da se ustavi praksa izvoza odpadkov, ki se prikriva kot odpad za ponovno uporabo.
Zavzemamo se za čimvečjo ponovno uporabo tekstila v Sloveniji, saj na eni strani tako s kratkimi logističnimi verigami ustvarjamo pozitivne okoljske učinke, po drugi strani pa ima naša dejavnost veliko pozitivnih družbenih učinkov (ozaveščanje, spreminjanje potrošniških navad, vključevanje ranljivih skupin v delovanje, zelena delovna mesta, usposabljanje, grajenje trajnostne skupnosti).
Zato vas vabimo, da se pridružite Reuse&recycle mreži Slovenije.
Pridružite se mreži:
Za vstop v mrežo izpolnite obrazec.
Sporočite nam vaš interes preko obrazca spodaj in v roku 24 ur vam bomo poslali dodatne informacije.
*Članom, ki se mreži priključijo do 31.1.2025 pripada brezplačna članarina za leto 2025.
GRADIVA
Do sedaj smo člani ter partnerji mreže pripravili / soustvarili naslednja gradiva in predloge za oblikovanje politik in sistemskih ureditev reuse sektorja:
- Smernice za razvoj reuse sektorja – posredovane na Ministrstvo za okolje (23.11.24)
- Smernice za oblikovanje reuse centra ter vzpostavitev javno-zasebnega partnerstva (jul 2024)
- Zaključki srecanja MOPE-Reuse centrov Slovenije – seznam ukrepov (10.2.2024)
- Predlog dopolnitve ZVO-2: predlagam.vladi.si (20.12.23)
- Predlogi ukrepov na podlagi dobrih praks iz tujine (10.2.24)
- Pobuda Nizja davcna stopnja v sektorju ponovne uporabe, posredovana tudi na svet za soc.ekonomijo (11.9.2022)
Članstvo
Člane mreže predstavljajo proizvajalci in trgovci s tekstilom, zbiralci tekstila, centri ponovne rabe, socialna in druga podjetja, ki se ukvarjajo s ponovno uporabo, komunalna podjetja in strokovne organizacije. Seznam članov je na voljo tukaj.
Imate vprašanje?
Oblikovanje sheme razširjenje odgovornosti proizvajalcev tekstila
Na srečanju, ki je potekalo 19. decembra 2024, smo razpravljali o razvoju sheme razširjene odgovornosti proizvajalcev tekstila (PRO) v Sloveniji. Cilj srečanja je bil pregledati trenutno stanje, ugotoviti ključne izzive in predlagati rešitve za bolj trajnostno...