V torek, 7. maja, smo uspešno zaključili skupni projekt s Fakulteto za dizajn. Študenti 2. letnika programa Design management so pod mentorstvom doc. Mojce Perše predstavili deset inovativnih konceptov za izdelke iz reciklirane plastike in tekstila, ki jih proizvajamo v podjetju KNOF. Cilj sodelovanja je bil razvoj trajnostnih produktnih rešitev, ki združujejo odgovoren dizajn, estetsko dovršenost in praktično uporabnost. Mentorica s strani KNOF, Mojca Žganec Metelko, je ob predstavitvah izpostavila velik potencial nekaterih idej za nadaljnji razvoj in izdelavo prototipov. Projekt je dokaz, kako lahko z vključevanjem mladih ustvarjalcev in medinstitucionalnim sodelovanjem soustvarjamo nove trajnostne pristope k oblikovanju izdelkov prihodnosti.
Predstavljamo idejne zasnove študentov kot inspiracijo potencialnim naročnikom za sodelovanje:
Ideja »Re:Form« avtorice Nike Lokar, predstavlja modularno kolekcijo garderobnega pohištva, ki je popolnoma prilagodljiva uporabniku. Elementi so kompatibilni in omogočajo svobodno sestavljanje, s čimer spodbujajo trajnostno rabo prostora. Gre za funkcionalen in estetsko čist dizajn, ki vključuje premišljeno uporabo reciklirane plastike in dolgoročne rešitve za sodobno bivanje.
Študent Jan Brüfach je v sodelovanju s podjetjem Knof razvil idejni koncept trajnostne linije urbanega pohištva, ki vključuje klop, koš za smeti in parkirišče za kolesa. Vsi elementi so izdelani iz reciklirane plastike, konstrukcija pa je iz trpežnega in prašno barvanega jekla, ki omogoča dolgo življenjsko dobo in možnost ponovne reciklaže. Zasnova sledi načelom preprostosti, funkcionalnosti in lokalne identitete – barvna paleta se navezuje na simboliko občine Krško. Projekt spodbuja krožno gospodarstvo, trajnostno oblikovanje in krepitev lokalnega podjetništva, s čimer celostno naslavlja aktualne okoljske in družbene izzive.
Ema Križmanič je zasnovala zložljiv stol “FOLDI”, ki se sestavi brez vijakov. Idealen je za vse prostore – dom, vrt ali na poti.
Bela Pak je izdelala linijo pohištva ter dodatkov za glasbeni studijo v retro stilu sedemdesetih z naslovom “Ekostudio”. Poleg stojala za klaviature predstavlja še prenosno stojalo za kitaro, manjše okrasje, kot so okrasni ovitki za stikala in vtičnice ter škatlo za električni podaljšek. Oblikovala je tudi stensko luč, ki se lepo prilega k akustičnim panelom iz recikliranega blaga.
Rešitev »Urre Garden« avtorice Vide Fleischmann, pa je barvita in igriva linija modularnih vrtnarskih izdelkov za urbane uporabnike. Namenjena je oživitvi mestnih balkonov, teras in dvorišč z mini gredami iz reciklirane plastike. Projekt združuje trajnost, funkcionalnost in veselje do urbanega vrtnarjenja ter v mestni prostor prinaša kanček narave.
Jakob Zbašnik je v okviru sodelovanja s podjetjem Knof razvil idejni koncept »Play Eco«, trajnostni set nogometne opreme za otroke, izdelan iz reciklirane plastike. Projekt naslavlja pomanjkanje tovrstnih izdelkov na trgu in hkrati odgovarja na rastoče potrebe po okolju prijaznih rešitvah v športu. Set vključuje domišljeno stojalo, ki predstavlja namišljenega nasprotnika, manjše ovire ter pomanjšan nogometni gol, s čimer spodbuja igro, gibanje in trajnostno ozaveščenost že pri najmlajših.
Ideja z naslovom »Replay« je linija unikatnih namiznih iger, ki jih je oblikovala Naja Kambič. Igre, kot so šah, dama, reversi in križci in krožci, so v celoti izdelane iz reciklirane plastike, lasersko izrezane in unikatno barvno oblikovane glede na sestavo materiala. Projekt nosi močno sporočilo o ponovni uporabi in trajnostni estetiki, hkrati pa vsak kos postane vizualno in taktilno edinstven.
Renato Hozjan je predstavil svojo idejo pasje utice iz reciklirane plastike.
Lara Prosenc je predstavila dve liniji luksuznih pladnjov in podstavkov iz reciklirane plastike
Tjaša Ciperle pa je izdelala idejni koncept namiznih luči iz reciklirane plastike.
To je le kratek nabor, kakšne vse predmete lahko izdelamo iz recikliranih plošč PLASTIKnof.
V primeru interesa za prilagojen razvoj katerega od predstavljenih idej ali vaše idejne zasnove, nas kontaktirajte.