Na srečanju, ki je potekalo 19. decembra 2024, smo razpravljali o razvoju sheme razširjene odgovornosti proizvajalcev tekstila (PRO) v Sloveniji. Cilj srečanja je bil pregledati trenutno stanje, ugotoviti ključne izzive in predlagati rešitve za bolj trajnostno upravljanje tekstilnih odpadkov.
Najprej smo se osredotočili na pravne podlage in predvideno strukturo sheme PRO v Sloveniji. Ugotovljeno je bilo, da bo v Sloveniji ustanovljena ena PRO organizacija za tekstil, ki bo delovala kot neprofitna organizacija. Ustanovitelji sheme bodo proizvajalci, ki na trg plasirajo vsaj 51 % tekstila, pri čemer bo zagotovljena enakopravnost vseh članov. PRO organizacija sama ne bo zbirala ali predelovala tekstila, razen kadar gre za ponovno uporabo ali reciklažo za drug namen. Ključna ugotovitev je bila, da sodelovanje s socialnimi podjetji in centri ponovne uporabe predstavlja temelj za učinkovito delovanje sheme.
Med razpravo smo preučili primer PRO sheme na Nizozemskem, kjer so reuse centri in socialna podjetja ključni partnerji pri oblikovanju modelov upravljanja s tekstilom. Njihova shema vključuje sodelovanje z obstoječimi zbiralci in predelovalci tekstila, združenji reuse centrov, združenji občin ter združenji komunalnih podjetij. Poseben poudarek je na recikliranju znotraj države ali Evropske unije, pri čemer sklad za inovacije podpira fiber-to-fiber proizvodnjo. Ti elementi so bili prepoznani kot navdihujoči za razvoj sheme v Sloveniji.
Analiza trenutnega stanja v Sloveniji je pokazala, da letno nastane približno 24.000 ton tekstilnih odpadkov, kar znaša 12 kilogramov na prebivalca. Večina tekstila se izvozi, saj v Sloveniji ni sortirnic. Poleg tega predstavlja tekstil v Sloveniji med 4 in 10 % deleža mešanih komunalnih odpadkov, kar pomeni ogromnih 11.000 – 27.800 ton na leto. Udeleženci delavnice, ki so sodelovali pri zbiranju podatkov, so skupaj v lanskem letu ločeno zbrali 1.620 ton tekstila. Pomanjkanje sortirnic in ustrezne infrastrukture za ravnanje z odpadnim tekstilom je bilo identificirano kot eden ključnih izzivov.
Razprava je poudarila tudi izzive, s katerimi se sooča tekstilna industrija, predvsem zbiralci in predelovalci tekstila v Sloveniji. Med najpomembnejšimi so nizka kakovost izdelkov, nekonkurenčnost cen krožnih izdelkov zaradi pomanjkanja subvencij, nepravilno ločevanje odpadkov ter vandalizem nad zabojniki za tekstil. Prav tako se industrija sooča s pomanjkanjem sortirnic, prekomernimi količinami odpadnega tekstila ter nejasno zakonodajo glede obravnave teh materialov. Opozorjeno je bilo tudi na pomanjkanje usposobljene delovne sile in potrebe po vzpostavitvi specializiranih učno-integracijskih podjetij.
Med predlogi za reševanje teh izzivov so bili izpostavljeni naslednji ukrepi: vzpostavitev podatkovne baze o količinah tekstila na slovenskem trgu, sortiranje in prerazporeditev odpadnega tekstila za ponovno uporabo ter finančne spodbude za socialna podjetja, ki predelujejo tekstil. Predlagano je bilo tudi spodbujanje centrov ponovne uporabe, ozaveščanje javnosti o pravilnem ravnanju z odpadki ter ustanovitev razvojno-tehnološkega centra za usposabljanje kadrov in uvajanje novih tehnologij.
Sodelujoči so izpostavili ključne vloge posameznih deležnikov. Proizvajalci so odgovorni za uvajanje tehnologij, ki dvigujejo trajnost in vrednost tekstilnih izdelkov, zbiralci in predelovalci pa za zbiranje, sortiranje in recikliranje tekstila. Reuse centri delujejo kot zbiralci, izvajalci ponovne uporabe in svetovalci pri doseganju okoljskih ciljev. Socialna podjetja, kot so KNOF in Etri, prav tako igrajo pomembno vlogo pri spreminjanju potrošniških navad in izvajanju krožnih modelov.
Rezultati srečanja so pokazali pomemben napredek pri oblikovanju mreže Reuse&Recycle, saj se je mreži pridružilo šest novih članov. Razprava je poudarila potrebo po nadaljnjem sodelovanju med vsemi deležniki, da bi dosegli ambiciozne okoljske cilje, kot sta 10 % ponovne uporabe tekstila in 15 % reciklaže znotraj Slovenije. Srečanje je dalo jasno usmeritev za nadaljnje korake k bolj trajnostni prihodnosti slovenske tekstilne industrije.
Vse akterje, ki nastopate kot proizvajalci ali trgovci s tekstilom oz. se ukvarjate z zbiranjem, predelavo, ponovno uporabo oblačil in tekstila, vabimo k pridružitvi v Mrežo Reuse&Recycle.
Dogodek je potekal v okviru projekta TEX-DAN – Moving forward with circularity in textile and fashion value chains